סדרות ישראליות שהכו גלים TOP שלוש הטובות

לחקור את העולם המרתק של סדרות הטלוויזיה הישראליות

בשנים האחרונות סדרות טלוויזיה ישראליות מכות גלים בתעשיית הבידור העולמית. מדרמות סוחפות ועד קומדיות שובות לב, סדרות שזכו להערכה בינלאומית וקהל מעריצים מסור. בואו לצלול לתוך עולם הטלוויזיה הישראלית ונגלה מה הופך אותו לכל כך מושכת. סדרות טלוויזיה ישראליות מפורסמות בזכות סיפורן המגוון והמרתק. בין אם אתם חובבים מותחנים פוליטיים, דרמות משפחתיות או תעלומות על טבעיות, תהיו בטוחים שנמצא את הסדרה הכי ישראלית בשבילך. 

סדרות ישראליות

 

הפקה מהשורה הראשונה של סדרות ישראליות

אחת הסיבות שסדרות טלוויזיה ישראליות הפכו לשם דבר בתעשייה העולמית, זה ללא ספק המחויבות של היוצרים והבמאים לערכי הפקה מהשורה הראשונה. עם צילום איכותי, עיצובי תפאורה מרשימים ובימוי מיומן, הצופים זוכים לחגיגה ויזואלית. 

אי אפשר שלא להזכיר את ההשפעה הגלובלית של סדרות טלוויזיה ישראליות שחצו גבולות ושפות כדי להשיג קהל עוקבים עולמי. כתוביות ודיבוב הפכו את התוכניות הללו לנגישות לקהלים ברחבי העולם, ואפשרו לאנשים מרקעים מגוונים ליהנות מהנרטיבים המרתקים שמציעה הטלוויזיה הישראלית.

הצצה לתרבות הישראלית העשירה

צפייה בסדרות טלוויזיה ישראליות לא רק מספקת בידור, מדובר  בצוהר לתרבות ולחברה הישראלית.  העלילה של הסדרות האלו נוגעות לעתים קרובות בנושאים אמתיים, אירועים היסטוריים ונורמות חברתיות, ומספקות לצופים הבנה עמוקה יותר של המורשת העשירה של מדינתנו הקטנה והמורכבת.

3 סדרות ישראליות הכי מדוברות

1. שמיים אדומים (Red Sky) מקום 1 סדרות ישראליות

בעולם שבו נרטיבים של הסכסוך הישראלי-פלסטיני סובבים לעתים קרובות סביב מלחמה, שנאה ושפיכות דמים, “שמיים אדומים”, סדרה חדשה שובת לב שעומדת להופיע לראשונה ב-19 ביוני ברשת, מציעה פרספקטיבה מרעננת. הדרמה המרתקת הזו נוקטת במסלול אחר, ומתעמקת בניואנסים המורכבים של היחסים בין היהודים לערבים במדינת ישראל. היא לא רק מציגה את היריבות, אלא מתמקדת בידידות נוקבת שנקרעת על ידי הסכסוך. הסדרה מבוססת על רומן רב המכר של דניאל שנער, המתרחש בתחילת שנות ה-2000, “שמיים אדומים” מספר את סיפורם של סער ועלי, שני אנשים מרקעים שונים שחייהם מצטלבים בצורה הכי לא צפויה.

מפגש מקרי

הסיפור מתחיל בירושלים, זמן לא רב לאחר החתימה על הסכם אוסלו. סער, צעיר ישראלי ממשפחה בעייתית, מוצא את עצמו עובד לצד עלי, סטודנט פלסטיני לרפואה, במסעדה במלון. מה שהופך את המפגש הזה ליוצא דופן הוא הגילוי שהשניים חולקים את אותו תאריך יום הולדת. זהו רגע מטורף המתרחש בתקופה שבה ניצוץ חולף של תקווה לשלום זרח באופק.

מחבקת הבדלים

עלי, שמוצאו ממשפחה חמה בגדה המערבית, מושיט לסער יד מסבירת פנים – מחווה שסער זקוק לה נואשות בחייו. הקשר ביניהם מעמיק על רקע אהבתם המשותפת למשחקי וידאו. אבל על רקע המהומה הפוליטית, ידידותם נבחנת בדרכים שלא יכלו לצפות מראש.

הקשר האמריקאי

מוסיפה רובד נוסף לסיפור היא ג’ני, צלמת עיתונות שאפתנית אמריקאית, שגם סער וגם עלי דואגים לה מאוד. הנוכחות שלה מסבכת עוד יותר את דינמיקת היחסים הסבוכה ממילא שלהם.

יצירת נרטיב ייחודי

“שמיים אדומים” בולטת לא רק בקו העלילה המרתקת שלה אלא גם בתיאור הסכסוך הישראלי-פלסטיני עם מגע אנושי. הסדרה לא רק מציירת את האיבה, אלא מתעמקת בחיי הפרט המושפעים מהמתח המתמשך. באמצעות פיתוח דמויות עשיר וסיפור סוחף, הסדרה כובשת את ליבם של הצופים, ומזמינה אותם לראות מעבר לכותרות ואל חייהם של אלו המסובכים ברשת המורכבת הזו של פוליטיקה ורגשות.

סיכום

בנוף תקשורתי רווי לרוב בסיפורי סכסוכים ופילוגים, “שמיים אדומים” מציע פרספקטיבה מרעננת ונחוצה מאוד על הסכסוך הישראלי-פלסטיני. מבעד לעדשה של ידידות עמוקה ובלתי סבירה, הסדרה שופכת אור על טבעם הרב-גוני של יחסי ערב-ישראל. זה מזכיר לנו שגם בזמנים האפלים ביותר, יכולים להיווצר קשרים, וקשרים יכולים להתקיים, להתעלות מעל המחסומים המפרידים בינינו.

איסט סייד -מקום 2 סדרות ישראליות

“East Side” של נטפליקס: מספקת הצצה לדינמיקת הנדל”ן המורכבת של ירושלים. זוהי סדרת הבינג’ האחרונה של נטפליקס, “East Side”, בהפקת תאגיד השידור כאן 11, לוקחת את הצופים למסע מרתק דרך הרשת הסבוכה של בטן הנדל”ן של ירושלים. המופע הזה, המסומן בביצועים יוצאי דופן, בימוי מופתי ועלילה המתפתחת ללא הרף, חורג מבידור ומציע חקר מעמיק של דמותה רבת הפנים של ירושלים.

“איסט סייד” מספקת לנו שורה של דמויות, שלכל אחת מהמניעים והקונפליקטים שלה. מתנחלים, פלסטינים נקמניים, משתפי פעולה בציפורני השב”כ ומנהיגי הכנסייה היוונית-אורתודוקסית כולם ממלאים תפקידים אינטגרליים. חלקם מונעים מתאוות בצע, בעוד שאחרים שואפים לשמר את עצמאותם. המגוון הזה של דמויות מוסיף עומק ומורכבות לסיפור.

הצצה אל יופיה ומורכבותה של ירושלים

אחד ההיבטים הבולטים של “איסט סייד” הוא היכולת שלה להציג את ירושלים במלוא תפארתה, כמו גם את הפינות האפלות שלה, פיזית ופוליטית. לתושבי ירושלים ולמי שממעטים לבקר, הסדרה מציעה נקודת תצפית ייחודית לחזות במורכבות העיר מנוחות מסך טלוויזיה.

העלילה הסבוכה

העלילה המרכזית סובבת סביב מומי, חבר השב”כ לשעבר בגילומו של יהודה לוי. מומי, שמקיים קשרים עם סוכנות הביטחון ועם פלסטינים מעברו, מתערב ברכישת קרקעות ונכסים בעיר העתיקה בירושלים מטעם ארגון מתנחלים. המוטיבציה שלו לא מונעת מאידיאולוגיה אלא מהצורך להבטיח עתיד לבתו, מאיה, שנמצאת על הספקטרום האוטיסטי.

משקף את המציאות?

שאלה שעולה היא האם העלילה ותפניותיה משקפות במדויק את המציאות מאחורי הקלעים של ירושלים ואת הדינמיקה הנדל”נית שבה. בעוד ש”איסט סייד” אכן מתעמקת בהיבטים האפסים של מאבק השליטה בנכסים ובקרקעות בעיר העתיקה, חשוב לזכור שהדינמיקה הנדל”נית בירושלים מורכבת לא פחות מהעיר עצמה. ארגונים יהודיים ביקשו ליישב משפחות יהודיות באזורים שונים של העיר העתיקה מאז שנות ה-80, בעקבות שיקום הרובע היהודי לאחר מלחמת ששת הימים ב-1967.

המסע לרכוש נכסים בעיר העתיקה, כפי שמתואר בסדרה, עשוי שלא לתפוס את מלוא היקף הדינמיקה הזו. זהו תיאור שאמנם סוחף ומעורר מחשבה, אך צריך להיות מובן כפרשנות דרמטית ולא כתיאור מקיף של המציאות.

לסיכום, “איסט סייד” מציע הצצה מרתקת ולעיתים מטרידה לבטן הנדל”ן של ירושלים, אך על הצופים לגשת אליה מתוך הבנה שמדובר ביצירה בדיונית, שנועדה לעורר מחשבה ודיון במקום לספק תיאור מוחלט של המורכבות של העיר.

השוטרים – מקום 3 סדרות ישראליות

אין זה מפתיע שעונת הפתיחה של “השוטרים” הפכה להצלחה מדהימה. הישג זה התרחש למרות קיומן של סדרות מעולות אחרות ששודרו ברשת. הניצחון של התוכנית לא מיוחס רק לביצועי המשחק או לקו העלילה המרתק. היא שוכנת בקשר העמוק שלה לפן האתוס הישראלי. תפיסה זו סובבת סביב האמונה כי בשאיפה לצדק, כל שיטה מותרת ומוצדקת.

רעיון זה מעורר התנגדות מוסרית ואי-רציונלי בעליל בתוך כל סוכנות אכיפת חוק. הוא נובע מחוסר אמון נרחב בממסדים ומשאיפה לא בשלה לאכוף שלום וסדר באמצעות כפייה. ואולם, בהקשר הישראלי, שבו אמון הציבור בכל המוסדות ממשיך להישחק, אלון שנהב אינו נתפס כקצין מופרע שזורע כאוס ברחובות ומפר את נורמות השיטור הקבועות, במקום זאת, הוא זוכה לאייקון תרבותי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top